Українські виробники скорочують експорт до ЄС

За підсумками 2014 року експорт з України до країн Євросоюзу зріс лише на 3%, повідомив голова представництва Європейської Комісії в Україні Ян Томбінський.

І зауважив, що після того, як у перші місяці після початку дії угоди про зону вільної торгівлі з ЄС продаж наших товарів за кордон зріс на 13%. Але згодом активність українських експортерів помітно просіла. Причина падіння криється в неготовності більшості українських підприємств на рівні конкурувати з європейськими компаніями.

Оскільки європейські ринки в односторонньому порядку відкриті для українських товарів лише до 1 січня 2016 року, на виправлення ситуації в уряду та бізнесі залишилося дев’ять місяців.

“У вас залишилося мало часу на проведення реформ. Відстрочка стосується лише двостороннього впровадження зони вільної торгівлі з ЄС, але не відкладання підготовки України до впровадження європейських техстандартів, верховенства права та боротьби з корупцією», – наголосив Ян Томбінський.

Причому українські товари мають бути зіставні з місцевими європейськими не лише за якістю, а й за ціною. Оскільки, за словами експерта, напрямок розвитку європейського ринку диктує споживач.

«У Європі пропозиція перевищує попит, а тому ваш товар має бути кращим і за якістю, і за ціною. А також налагоджений чудовий постпродажний сервіс», – сказав Томбінський.

Наразі для українських компаній ці вимоги виглядають мало здійсненними через неможливість оперативно провести модернізацію виробництва: кошти для цього у кредит вони можуть отримати щонайменше під 30% річних, що в умовах падіння економіки дуже дорого. «Ми сподіваємося, що кредит МВФ допоможе стабілізувати державні фінанси і це у свою чергу трохи покращить бізнес-клімат», — зазначив голова представництва Єврокомісії в Україні.

При цьому очевидно, що без структурних реформ української економіки та боротьби з корупцією кардинально змінити ситуацію не вдасться кредитами МВФ. І вся надія тут на молоді кадри, які прийшли та ще можуть прийти до влади. Інакше, на думку провідного експерта Центру Європейської політики (Брюссель) Аманди Пол, ЄС одного разу втомиться від українського питання та перестане чекати на реформи. “Україні треба осушити болото корупції. Інакше вона в ньому втопиться. Поки що, на жаль, особливого успіху у цьому питанні, а також інших напрямках реформ українській владі досягти не вдалося», — констатувала вона.

Український бізнес зі свого боку вимагає від влади стабільних та простих правил для своєї роботи в умовах відкритого ринку.

«Ми пропонуємо, щоб влада ухвалила всі необхідні нормативи, щоб наш бізнес міг продавати свою продукцію до Євросоюзу та по всьому світу», — каже виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Ганна Дерев’янко.

За її словами, держава також може надавати інтенсивну інформаційну підтримку щодо пояснення правил роботи в ЄС, а також допомагати (але не адміністративними методами) імпортерам, щоб вони ставали виробниками.

«Потрібно створювати умови, за яких будь-який інвестор почуватиметься комфортно в Україні. Це допоможе перейти до економіки зростання, а не споживання», – резюмувала експерт.

Джерело: Бизнес вести

Залишились питання?

Заповніть форму і ми зателефонуємо Вам найближчим часом