“Платон” За проїзд вантажівок дорогами доведеться розщедритися

З 15 листопада цього року в Росії починає діяти система стягнення плати (СВП “Платон”) за проїзд федеральними трасами з вантажівок важчими за 12 тонн. Відповідно до проекту Федерального бюджету на 2016 рік, виходячи з визначеного раніше тарифу на 3,73 руб. за 1 кілометр пробігу (10 листопада опубліковано постанову Уряду РФ, що знизила розмір плати до 1,53 руб. за 1 км з подальшим підвищенням – Прим.ред.), наступного року СВП має поповнити скарбницю країни на 38,9 млрд руб.

Особливість проекту в тому, що Росавтодор не вклав жодного рубля з федерального бюджету на створення системи стягнення плати та її елементів. Автоматизована система реалізується повністю за рахунок коштів інвестора, причому Федеральний дорожній фонд отримує нове джерело фінансування проектів дорожнього господарства. В умовах оптимізації бюджетів прогнозована сума майже в 40 млрд рублів надходжень на рік – кошти, які стануть у нагоді дорожній галузі.

Виходячи із ситуації з регіональними дорожніми фондами, на засіданні президії Держради у жовтні минулого року президент Росії доручив опрацювати питання щодо спрямування цих додаткових коштів на регіональні дорожні проекти та унікальні дорожні споруди. Це необхідно для точкової підтримки проектів державно-приватного партнерства. Як правило, ці проекти є будівництво мостових споруд, доріг в обхід міст. Конкретні проекти будуть відбиратися Росавтодором з урахуванням рішення, зокрема федеральних завдань. Наприклад, обхід великого населеного пункту може поєднувати федеральну мережу та спрощувати маршрут для користувачів. Адже автомобілістам не так важливо, де закінчується федеральна та починається регіональна дорога.

– Чи проводилось техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) цього рішення?

– Фінансову та правову модель проекту ми створювали, ґрунтуючись на результатах науково-дослідної та дослідно-конструкторської роботи (НДДКР) на тему “Наукове обґрунтування технічних та технологічних рішень системи стягнення плати за проїзд по федеральних автомобільних дорогах загального користування з власників (користувачів) транспортних засобів , максимальна (повна) маса яких понад 12 тонн, та її дослідне впровадження”, яка проводилася на замовлення Мінтрансу Росії у 2010-2011 роках. До складу цієї НДДКР, очевидно, входило і ТЕО.

– Чому з вантажівок різної маси (наприклад, 12 і 40 тонн) стягуватиметься однакова плата – 3,73 руб. за 1 км пробігу, адже збитки, яких вони можуть завдати дорожньому покриттю, у другому випадку будуть набагато вищими?

– Для обґрунтування тарифу застосовувалася формула розрахунку, що включає, зокрема, розмір акцизів з автомобілів, частку в структурі експлуатаційних витрат, витрати на капітальний ремонт, загальнорічний пробіг автомобілів. Враховується, скільки 12-тонники проїжджають на добу, яку шкоду вони завдають дорожньому полотну.

У НДДКР було досліджено, що транспортний засіб масою понад 12 тонн завдає такої ж шкоди дорожньому полотну, як 50 тисяч легкових автомобілів. Тому було прийнято рішення встановити плату в рахунок відшкодування шкоди федеральним автошляхам для цієї категорії транспортних засобів. Відправною точкою є запис у реєстраційних документах у рядку “Дозволена максимальна маса”. Якщо записано, що ця маса перевищує 12 тонн, такий транспортний засіб є об’єктом стягнення плати без подальшої диференціації на вагові або осьові параметри. Такими є вимоги законодавства на сьогодні.

– Чи торкнеться правило “12-тонник платить” вантажівок з іноземною реєстрацією? Як стягуватимуть плату з них?

– Винятків для власників іноземних вантажівок не буде. І в цьому сенсі немає жодної переваги чи особливих умов для іноземних перевізників. При перетині державного кордону РФ він може отримати бортовий пристрій, тільки на відміну від російського власника, який отримує його безкоштовно, закордонний власник ТЗ повинен буде внести заставу за бортовий пристрій, який повинен повернути при виїзді з РФ, до перетину держкордону. Цілком ті ж принципи використовуються, що і в Європі, де звільнення для іноземних перевізників немає.

На всіх в’їздах на федеральні траси з прикордонних територій буде обладнано центри інформаційної підтримки, де перевізники зможуть отримати необхідну консультацію, а також бортовий пристрій. Там буде здійснюватися відкриття платіжного рахунку у разі його відсутності в іноземній компанії.

– Чи всі федеральні траси для важких вантажівок потраплять до платних? По дорогах у ґрунтовому “виконанні” та зимникам перевізнику теж доведеться розщедритися?

– Тут важливо наголосити, що кошти в розмірі 3,73 руб. за 1 км шляху не є просто платою за проїзд федеральними дорогами. Це компенсація збитків, які завдають дорожньому полотну транспортні засоби масою понад 12 тонн.

Що ж до доріг у ґрунтовому виконанні і зимників, то в нормативних правових актах, регулюючих відносини у сфері дорожньої діяльності, зокрема, які встановлюють порядок проїзду транспортних засобів по автошляхах, зазначена ознака стягування плати – автомобільні дороги загального користування федерального значення. Автошляхам такий статус надається спеціальними постановами уряду РФ. Зимники не входять до загального кілометражу федеральних автошляхів, вони є сезонними (тимчасовими) спорудами. Як і льодові переправи, наприклад.

Ґрунтових ділянок у нас небагато, всього 181,2 кілометра з майже 50 тис. км на федеральній мережі, але вони у складі федеральних трас є, і виключати їх із загального кілометражу Росавтодор не має права.

– Чи не турбує Росавтодор, що через це нововведення можуть подорожчати матеріали, що використовуються у дорожньому будівництві (пісок, щебінь, асфальт, бетон)?

– Справді, структура перевезень вантажів автомобільним транспортом характеризується сировинною спрямованістю розвитку країни. З іншого боку, не можна сказати, що всі перевізники збільшать свої тарифи на суму збору за кілометр. Перевезення – це досить конкурентний ринок. Можливо, якийсь перерозподіл відбудеться або на користь дрібніших вантажівок, або якась частина вантажів перевозитиметься залізничним чи іншим видом транспорту.

Загалом нині реалізація цього проекту являється ефективною з соціально-економічної, фінансової та бюджетної точок зору, оскільки переважає позитивний вплив на економіку країни – приріст ВВП, підвищення інвестиційної привабливості, запобігання додаткових витрат з федерального бюджету. Так, тільки економічний ефект від запобіглих ДТП через незадовільний стан дорожнього полотна оцінюється в 32,8 млрд руб. за період 2015-2031 років.

Джерело “Російська Бізнес-газета” №1023 (44)

Залишились питання?

Заповніть форму і ми зателефонуємо Вам найближчим часом