Фіскальне щастя. Податківці мають право вилучати кошти у бізнесу без рішення суду

28 грудня 2014 р. законом №71-VIII було внесено зміни до Податкового кодексу щодо порядку стягнення податкового боргу у деяких випадках. Ці зміни дають право фіскальній службі стягнути заборгованість понад 5 млн грн на підставі рішення керівника контролюючого органу за умови, що держава не має обов’язків щодо повернення надмірно та помилково сплачених грошових зобов’язань. Нові правила значною мірою звужують існуючі права платників податків щодо можливості заперечення нарахованих сум. Не виключено, що це триматиме бізнес у напруженості.

Враховуючи, що стягнення може здійснюватися лише на підставі грошового зобов’язання самостійно визначеного платниками податків, можна припустити, що воно має здійснюватись лише у межах задекларованих сум. Кошти можуть бути стягнуті як із банківських рахунків, так і з готівкових коштів платників податків.

Такі зміни зачіпають інтереси здебільшого великих та середніх платників податків, і значно спрощують можливості фіскальної служби щодо стягнення в них коштів. Фактично фіскальна служба тепер має право на позасудове стягнення заборгованості платників податків.

Теоретично, новий порядок стягнення не повинен викликати додаткові побоювання в платників податків, оскільки, за загальним правилом, встановленим Податковим кодексом, платники податків не можуть оскаржити самостійно певні грошові зобов’язання. Разом з тим, у разі виникнення розбіжностей з органами фіскальної служби щодо розмірів та обґрунтованості стягнення грошових коштів з рахунків платників податків, свої права все ж таки доведеться захищати в адміністративному та судовому порядку.

Платники податків мають право оскаржити в адміністративному та судовому порядку рішення органів фіскальної служби щодо нарахованих сум стягнення податків. Нерідко, враховуючи складність багатьох судових спорів, а також час на перегляд рішення суду в апеляційній та касаційній інстанціях, судові процеси можуть тривати досить довго, затягуватись з різних причин.
Проте платники податків можуть обстоювати свої права та оскаржити обґрунтованість нарахування сум податків у судовому порядку. Більше того, відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, зобов’язання доведення правомірності своїх рішень лежить на органі, який ухвалив це рішення.

У зв’язку з внесеними змінами, певною мірою змінюється принцип доказування, визначений у процесуальному законодавстві та, по суті, певною мірою покладає необхідність доведення можливих розбіжностей із фіскальними органами на платників податків. Кошти, які можуть бути стягнуті необґрунтовано, платники податків мають повертати в судовому порядку, і цей процес також може затягтися на тривалий час.

Закон не передбачає особливого порядку оскарження зазначених рішень фіскальних органів, і, ймовірно, оскаржити їх можна виходячи з принципів оскарження рішень контролюючих органів. При цьому під час процедури оскарження можливість зупинення процедури стягнення не передбачається.

Очевидно, що це законодавче нововведення спрямоване на посилення заходів щодо наповнення бюджету в найкоротші терміни, оминаючи судову систему. Зазначене правило поки що задекларовано як тимчасове, проте не виключено, що воно буде продовжене, а необхідну суму податкового боргу зменшать.

Процедуру стягнення коштів з банківських рахунків платників податків НБУ роз’яснив таким чином. Кошти будуть стягуватися з рахунків платників податків на підставі інкасових доручень та рішення керівника фіскальної служби без надання самого рішення.
Враховуючи природу інкасових доручень, органи фіскальної служби фактично одержують право розпоряджатися рахунками платників податків на оплату податків. На даний момент відповідних змін до інструкції НБУ про безготівковий розрахунок у національній валюті ще не прийнято. Порядок стягнення готівки повинен бути визначений Кабінетом міністрів.
Загалом, платники податків практично будуть поставлені перед фактом про необхідність оплати податку у певних фіскальними органами розмірах. Є побоювання, що податкові стягнення за зазначеною процедурою можуть бути необґрунтованими чи спірними, однак платникам податків доведеться доводити свою правоту вже після стягнення коштів.

Джерело: РБК-Україна

Залишились питання?

Заповніть форму і ми зателефонуємо Вам найближчим часом