За вихідні в Україні стрімко, більш як на гривню за літр, подорожчав бензин. За даними консалтингової групи “А-95”, звичайний бензин А-95 вчора коштував 17,16 грн/л, ДП – 16,89 грн/л, а преміальні сорти палива вже сягнули 18 грн/л.
Президент асоціації “Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України” Леонід Косянчук заявив, що за курсу 24-25 грн/$, ціна 1 літра А-95 буде 21,5 грн, тобто на нас очікує подорожчання ще на 3,5 грн/л. “На початку грудня 2014 року бензин А-95 коштував 1,15 $/л, наприкінці січня – 0,74 $/л. Оператори ринку гривневу виручку мають звернути у долари та закупити бензин з імпорту. І за яким курсом це вийде, не знає заздалегідь ніхто”, – сказав Косянчук.
Ще більш песимістичний директор “А-95” Сергій Куюн: “Якщо рахувати за класичною формулою, як було раніше – 90 центів за літр палива, то отримуємо 23 гривні за літр А-95. Поки не видно, щоб Нацбанк щось робив для забезпечення трейдерів валютою за нижчим курсом, адже ціна палива “сидить” у кожному товарі чи послузі, що автоматично призводить до їхнього подорожчання”.
Заступник директора НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев каже, що подорожчання сталося не лише через зростання курсу долара (офіційно з 17 до 23 грн/$, реально з 22 до 24,5-25 грн/$) та підвищення світової ціни на нафту (за останній тиждень на $8 за барель (до $58), але й через те, що Нацбанк скасував індикативний курс валюти, за яким розраховувався акцизний податок (202 євро на тонну палива).
За підрахунками Рябцева, це призвело до переплати трейдерами до скарбниці понад 1200 грн. на кожній тонні палива або приблизно по 1 гривні на літр.
“Акцизний податок вже стягується не за індикативним курсом (приблизно 21 грн/євро), а за ринковим – близько 27 грн/євро), множимо 6 гривень на 202 євро, отримуємо 1212 грн, які лягають на плечі споживача”, – пояснив Ряб.
Водночас Рябцев нагадав, що в ціні палива оператори раніше заклали курсовий ризик близько 2 грн., який спрацював. Тому поки що, з урахуванням купівельної спроможності українських споживачів, ціни вже днями можуть підвищитись не більше ніж на 1,5 грн/л, або до 19 грн/л А-95. Як буде далі, сказати складно, адже паливо у нас на 80% імпортується, і ціна його, як і раніше, залежить від курсу гривні та цін на нафту на світовому ринку.
За матеріалами Сьогодні